Zespoły artystyczne

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA SILESIANIE

Zespół działa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach od 1977 roku. Powstał dzięki inicjatywie ówczesnego rektora prof. dr hab. Zbigniewa Messnera.
W okresie 35 lat działalności dał kilkaset koncertów w kraju i poza jego granicami, w największych i najbardziej prestiżowych miejscach min. w Sali Kongresowej w Warszawie czy katowickim Spodku. Niezwykłym był również koncert dla Ojca Świętego Jana Pawła II w watykańskiej Auli Klementyńskiej.
Ponadto Zespół podejmuje inicjatywy kulturalne mające na celu wspomaganie instytucji dla dzieci specjalnej troski oraz osób starszych i chorych, takie jak „Silesianie dzieciom” oraz „Silesianie i ich goście”.
Oprócz działalności kulturalnej Zespół prowadzi zajęcia dydaktyczne i szkoleniowe w szkołach województwa śląskiego dotyczące kultury i sztuki ludowej. Jest również organizatorem seminariów naukowych, tak w dziedzinie folkloru, jak i marketingu w kulturze.

CHÓR

Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach powstał w 2006 roku
w Chórze śpiewają studenci, absolwenci i pracownicy Uniwersytetu Ekonomicznego
zespół liczy 60 osób, śpiewamy na uroczystościach akademickich, uczestniczymy w projektach muzycznych, wydarzeniach regionalnych i uroczystościach okolicznościowych, bierzemy udział w konkursach chórów i festiwalach.
Zdobyliśmy nagrody w konkursach ogólnopolskich w Tychach, Gnieźnie, Międzyrzeczu, Będzinie, Bydgoszczy i Myślenicach oraz w konkursach międzynarodowych: w Ejszyszkach na Litwie, w Lloret de Mar w Hiszpanii, w Bielsku-Białej i Rybniku.
Koncertujemy za granicą (Włochy, Hiszpania, Turcja, Litwa, Francja)
współpracujemy z innymi chórami (Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej, SUP’Vocalis z Saint-Etienne, Cantate Deo z Tychów), dwa razy w tygodniu spotykamy się na próbach, mamy zajęcia z emisji głosu, wyjeżdżamy na warsztaty muzyczne, prezentujemy muzykę klasyczną, sakralną, rozrywkową, gospel i ludową. Śpiewamy w różnych językach, wydaliśmy dwie płyty, organizujemy spotkania okolicznościowe chórzystów.

Posted in: